Čeština

Lucie Čechová

Lucie Čechová je ředitelka a zakladatelka jazykové školy a v roce 2018 i společnosti Contexta s.r.o., lektorka Nj a didaktických seminářů. Dlouhodobě se zabývá moderními didaktickými trendy ve výuce všech cizích jazyků, motivací žáků a vyučujících. Pořádá odborné didaktické semináře po celé ČR, soutěže a workshopy pro děti i dospělé a je autorkou výukových materiálů a her nejen do hodin různých cizích jazyků.

Připravte si kartičky jednou pro vždy! Vyždímejte z nich maximum a vytvořte si materiál, který použijete vždy a všude. Na praktickém semináři si zahrajeme spoustu kartičkových her, které nikdy neomrzí a nadchnou nejen žáky, ale i Vás. Proč? Protože žáci budou pracovat, bude je to bavit a Vy to budete moci celé sledovat nebo hrát s nimi... Na semináři Vás navíc čeká malé tematické překvapení! Tak s kým se potkáme?


Věková skupina: děti, teens

Formát: seminář (vhodný pro učitele všech jazyků)

Přednášející poskytla Contexta s.r.o. – zařízení pro DVPP a metodické centrum.


Lída Holá

Lída Holá se zabývá výukou češtiny jako cizího jazyka od roku 1994. Je autorkou nebo spoluautorkou učebnic řady Česky krok za krokem 1-2 a Čeština expres 1-4, adaptovaných próz z edice Česká adaptována próza a rovněž i dalších výukových online materiálů a odborných článků zaměřených na metodiku výuky češtiny jako cizího jazyka.

Chybějící mediační jazyk, nedostatečná nebo dokonce nulová znalost latinky, výrazná typologická odlišnost mateřského jazyka, minimální znalost gramatické terminologie – to vše jsou překážky na cestě k osvojení jazyka, s nimiž se ve výuce češtiny někteří cizinci potýkají. Seminář nazvaný I pod úrovní A1 je život představuje metodické a didaktické principy, na nichž je vystavěn nově vydávaný (léto 2022) přípravný kurz ke studiu češtiny jako cizího jazyka Čeština expres START, jehož součástmi jsou volně šiřitelná Písanka s výukou latinky a bohatě vybavený online manuál pro učitele. Základními stavebními kameny přípravného kurzu jsou zásady přímé metody, doplněné a obohacené funkčními elementy komunikativního přístupu, které zajišťují možnost širšího a adresnějšího využití materiálu.


Věková skupina: teens, mladší dospělí, dospělí

Formát: přednáška

Přednášející poskytla Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka, z. s.


Eva Koudelíková

Jmenuji se Eva Koudelíková, jsem lektorka jazyků a jazyková koučka. Ráda učím angličtinu, ale výuka češtiny je moje srdcovka. Celý svůj profesní život hledám efektivní metody výuky jazyků. Během lektorování na volné noze jsem se propracovala k projektu Effective Czech. V důsledku marného hledání zajímavých výukových materiálů pro češtinu jsem napsala svoje tři knihy a pravidelně publikuji autentické materiály k výuce češtiny na internetu. Každý můj student češtiny je pro mě nový životní příběh, inspirace a motivace pro moji další práci.

Jak učit češtinu efektivně s pomocí autentických materiálů a bez námahy. Můj seminář vám ukáže jak a proč si vytvořit svoje vlastní výukové materiály, jak materiály využít v hodinách i mimo ně. Každý účastník dostane nejen můj e-book zdarma, ale mnoho praktických tipů, jak učit češtinu efektivně a netrávit nad přípravami na lekce spoustu drahocenného času.


Věková skupina: dospělí

Formát: seminář


Zdena Malá

Zdena Malá působí od roku 2010 na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Výuce češtiny jako cizího jazyka se věnuje od roku 1999. Spolupracuje s nakladatelstvím Akropolis. Zajímá se o využití prvků online výuky v živé výuce.

Na workshopu se naučíme pomocí jednoduchých aplikací vytvářet pracovní listy, domina, pexesa, binga a jiné aktivity pro živou výuku.


Věková skupina: dospělí

Formát: seminář

Přednášející působí v ÚJOP UK.


Jitka Pourová

Jitka Pourová působí jako lektorka češtiny už přes 25 let, v posledních 10 letech se věnuje převážně výuce češtiny pro cizince. Komunikačním způsobem učí Slovany i Neslovany, v individuálních i skupinových kurzech, online i offline. Pracuje také jako jazyková korektorka. Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 2015 je na volné noze. Více na http://jitkapourova.cz/.

Audionahrávky patří do lekcí jazyků. Ale nemusíme se omezovat jen na poslechy z učebnice. Na semináři si ukážeme, jak audio snadno vytvořit, a hlavně jak ho využít k výuce/tréninku všech řečových dovedností. Nejdřív se podíváme, jak pracovat s poslechem obecně, jak na maximum využít audia z učebnic a jak je „oživit” vlastními aktivitami. Pak se na konkrétních příkladech seznámíme s tím, jak vytvářet vlastní audionahrávky a vhodně s nimi pracovat v lekcích. A nezapomeneme ani na nahrávky studentů a jejich využití ve výuce.


Věková skupina: dospělí

Formát: seminář


Romana Smělíková

Učí cizince česky a učí, jak učit cizince česky. Baví ji, jak jazyky zní, proto se ostatně jeden baltský, jeden románský a jeden germánský naučila. Pracuje s výslovností a pomáhá nerodilým mluvčím zbavit se nežádoucího přízvuku v češtině. Věří, že jazyk je třeba chápat kognitivně a logicky. Je toho názoru, že slova jako „talent”, „výjimka” a „přece to musíš slyšet” do jazykové výuky nepatří.

Tvrďáci a měkkoty aneb Proč „to NEmusíš slyšet”

Zvládnout český přízvuk a zbavit se fonologických vlivů mateřského jazyka není hračka, přesto toho trpělivým technickým přístupem a s kupou disciplíny dosáhnout lze. Budeme však muset překonat haldu fám a polopravd a zjistit, jak se čeština opravdu zvukově chová. Pohovořme si o tom, proč je nanic lidem říkat „vyslovuj to měkce” či „přece to musíš slyšet”, a ukažme si, co bude opravdu fungovat.


Věková skupina: dospělí

Formát: seminář